Photored – Final Meeting, Horten w Norwegii, 14-16 lutego 2024

W dniach 14-16 lutego w Horten w Norwegii odbyło się ostatnie sympozjum naukowe w ramach projektu PhotoRed, kierowanego przez prof. Urszulę Narkiewicz.
Równocześnie było to pierwsze sympozjum w ramach projektu Green-3, którym kieruje  prof. Iwona Pełech.
Wykonawcy projektów z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie spotkali się z partnerami z University of South-Eastern Norway oraz Sintef Industry i Sintef Ocean.
Podsumowano kończący się projekt PhotoRed, oraz przedyskutowano dalsze plany badawcze w projekcie Green-3.
Profesor Kaiying Wang umożliwił uczestnikom sympozjum zwiedzenie kampusu uniwersyteckiego Vestfold.

Program sympozjum:

Presentations_GREEN3_PhotoRed_Feb_2024.doc
Presentations_GREEN3_PhotoRed_Feb_2024.pdf



Nagroda Naukowiec Przyszłości 2023 dla prof. Urszuli Narkiewicz. 20 października 2023 r.

Prof. dr hab. inż. Urszula Narkiewicz otrzymała nagrodę Naukowiec Przyszłości 2023 w kategorii: Kobieta nauki, która zmienia świat za realizację projektu badawczego pn. „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja dwutlenku węgla – PhotoRed” oraz pozytywne podejście do upowszechniania dotychczasowych wyników przedsięwzięć wśród całego społeczeństwa.
Cztery badaczki Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej znalazły się w gronie laureatów 8. Edycji Nagród Forum Inteligentnego Rozwoju.
Nagrody wręczono podczas Gali Nagród Forum Inteligentnego Rozwoju w piątek 20 października 2023 r. w Uniejowie.
Więcej informacji: https://www.zut.edu.pl/zut-pracownicy/aktualnosci/informacje-biezace/article/nagrody-forum-inteligentnego-rozwoju-dla-czterech-naukowczyn-zut.html

  galeria
Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT

Informacje o projekcie PhotoRed na stronie ZUT, 22 września 2023

Na stonie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ukazał się  artykuł na temat badań dotyczących fotokatalitycznej redukcji ditlenku węgla  prowadzonych w  Katedrze Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT we współpracy z Uniwersytetem Południowo-Wschodniej Norwegii (USN) oraz instytutem SINTEF (oddziały Industry oraz Ocean) w ramach polsko-norweskiego projektu badawczego.
https://www.zut.edu.pl/zut-pracownicy/aktualnosci/informacje-biezace/article/nasi-naukowcy-przerabiaja-dwutlenek-wegla-na.html


„Polsko – norweskie innowacje” - promocja projektu Photored, 15 września 2023

Na portalu Rzecz o Innowacjach ukazał się artykuł Wojciecha Potuczko pt. „Polsko-norweskie innowacje” informujący o prowadzonych w ramach projektu Photored badaniach dotyczących przerobu  dwutlenku węgla do użytecznych produktów.
 

Polsko-norweskie innowacje

…„Otrzymywane w ramach projektu fotokatalizatory umożliwiają otrzymywanie takich produktów, jak tlenek węgla, wodór i metan. W wyniku procesu powstaje również amoniak, co jest bardzo interesujące ze względu na podjęcie innego istotnego dla ludzkości wyzwania – wiązania azotu z powietrza w łagodnych warunkach” – podsumowuje Profesor Narkiewicz…

https://rzeczo.pl/polsko-norweskie-innowacje/
15 września 2023




PhotoRed – III Polsko-Norweskie Sympozjum Naukowe, 24-25 maja 2023

W dniach 24-25 maja 2023 r. w zabytkowym neobarokowym pałacu w Wiejcach, w ramach projektu PhotoRed, kierowanego przez prof. dr hab. inż. Urszulę Narkiewicz, odbyło się Trzecie Polsko-Norweskie Sympozjum Naukowe. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy projektu pracujący w Katedrze Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska WTiICh ZUT w Szczecinie oraz partnerzy z Norwegii: pracownicy University of South-Eastern Norway, SINTEF Industry oraz SINTEF Ocean. Prelegenci z obu krajów zaprezentowali wyniki dotychczas przeprowadzonych badań. Pierwszego dnia sympozjum omówione zostały zadania realizowane na naszej uczelni, drugiego dnia przedyskutowaliśmy zadania leżące po stronie norweskich partnerów.W ramach spotkania zwiedziliśmy zespół pałacowy z parkiem i folwarkiem, malownicze brzegi Warty oraz lokalną atrakcję - strzelnicę myśliwską w Międzychodzie.
Program.docxProgram.pdf
         galeria

Projekt PhotoRed prezentowany podczas Pikniku Skandynawskiego, Jasne Błonia 12 maja 2023

W ramach 9 edycji Dni Skandynawskich w Szczecinie, podczas Pikniku Skandynawskiego na Jasnych Błoniach, młodzi naukowcy uczestniczący w projekcie PhotoRed opowiadali mieszkańcom Szczecina o swojej pracy naukowej, przybliżali tematykę związaną z wyłapywaniem i przetwarzaniem CO2 oraz zachęcali do studiowania na naszej Uczelni. Nie zabrakło pokazów chemicznych i quizu, w którym za dobre odpowiedzi można było wygrać gadżety reklamujące projekt PhotoRED.
obrazek  obrazek   galeria

III Polsko–Norweskie Sympozjum Naukowe

Polsko–norweskie   sympozjum naukowe odbędzie się w dniach 24-25 maja 2023r.
Przewodniczące: Iwona Pełech and Ewelina Kusiak-Nejman
Program.docx, Program.pdf


Wynalazek dotyczący otrzymywania wodoru i redukcji CO2 w procesie fotokatalizy z wykorzystaniem tlenku cynku.

Na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS, 18 października 2022, zespół badawczy polsko-norweskiego projektu PhotoRed prezentował wynalazek dotyczący otrzymywania wodoru i redukcji CO2 w procesie fotokatalizy. Studenci i doktoranci - mgr inż. Katarzyna Ćmielewska, inż. Adrianna Michalska, inż. Karolina Pawłowska oraz mgr inż. Konrad Sobczuk, pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Urszuli Narkiewicz oraz prof. dr hab. inż. Antoniego W. Morawskiego przygotowali plakat, prezentację i film.
  

Prof. Kamila Kočí wygłosiła wykład "Photocatalytic CO2 reduction", 11 stycznia 2023

Prof. Kamila Kočí z Institute of Environmental Technology CEET, VŠB – Technical University of Ostrava wygłosiła referat pod tytułem "Photocatalytic CO2 reduction" w ramach posiedzenia naukowego Szczecińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
Wykład odbył się 11 stycznia 2023 r. w sali nr 2 im. prof. Kazimierza Kałuckiego, w gmachu Starej Chemii WTiICH ZUT.
Prof. Kamila Kočí z Czech to renomowany naukowiec z zakresu fotokatalizy, w tym szczególnie fotokatalitycznej redukcji CO2.
W posiedzeniu wzięli udział członkowie zespołu realizującego pod kierownictwem prof. Urszuli  Narkiewicz projekt pt. „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja dwutlenku węgla – PhotoRed”.

 Prof. Kamila Kočí prowadzi wykład.Prof. Kamila Kočí prowadzi wykład.Prof. Kamila Kočí prowadzi wykład.Prof. Kamila Kočí prowadzi wykład.Prof. Kamila Kočí prowadzi wykład.  Prof. Kamila Kočí prowadzi wykład.Prof. Kamila Kočí, prof. U.Narkiewicz, prof. A.W.Morawski  galeria

Forum Uczelniane, Nr 3 (55) 2022, str. 23 – nagroda R&D Impact za projekt PhotoRed

W kwartalniku Forum Uczelniane, czasopiśmie uczelnianym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, ukazała się informacja o wręczeniu nagrody R&D Impact przyznanej zespołowi prof. Urszuli Narkiewicz za realizację i popularyzację projektu  badawczego pt. „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja dwutlenku węgla – PhotoRed”. Projekt jest realizowany przez zespół, w skład którego wchodzą grupy badaczy z Katedry Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska ZUT oraz z Uniwersytetu Norwegii Południowo-Wschodniej, SINTEF Industry i SINTEF Ocean.
W imieniu zespołu badawczego projektu „PhotoRed” nagrodę odebrała dr hab. inż. Iwona Pełech, prof. ZUT, kierownik I zadania badawczego „Podstawowe obliczenia i preparatyka”.

Forum Uczelniane, Nr 3 (55) 2022, str. 23
https://zut.edu.pl/fileadmin/pliki/wydawnictwo/Forum/Aktualne/FU_55.pdf


EkoSymbol 2022. Gala wręczenia nagród 17 listopada 2022 r. w Katowicach.

 
Miło nam poinformować, że Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej otrzymał prestiżowy tytuł EkoSymbol 2022 za projekt badawczy "Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja ditlenku węgla" (PhotoRed) kierowany przez Panią prof. dr hab. inż. Urszulę Narkiewicz. Gala wręczenia nagród odbyła się w dniu 17 listopada 2022 r. w Katowicach. W imieniu zespołu projektowego PhotoRed, jak i Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, nagrodę odebrała dr hab. inż. Ewelina Kusiak-Nejman, prof. ZUT.
Tytuł EkoSymbol jest przyznawany corocznie w ramach ogólnopolskiego programu prowadzonego na łamach "Monitora biznesu", niezależnego dodatku do "Rzeczpospolitej", "Monitora Rynkowego", dodatku do "Dziennika Gazety Prawnej" i "Pulsu Biznesu".
Laureatom nagrody serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie uzyskał tytuł EkoSymbol 2022, listopad 2022

Decyzją Kapituły Programu Symbol Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie uzyskał tytuł EkoSymbol 2022.
Oficjalne nadanie tytułu nastąpi podczas uroczystej Gali Finałowej programu Symbol 2022 w dniu 17 listopada br. w Katowicach w Hotelu Monopol.





PhotoRed – II Polsko-Norweskie Sympozjum Naukowe, 19-20 pażdziernika 2022

W dniach 19 i 20 października 2022 r. w Katedrze Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska naszego wydziału, w ramach projektu PhotoRed, kierowanego przez Panią Prof. dr hab. inż. Urszulę Narkiewicz, odbyło się Drugie Polsko-Norweskie Sympozjum Naukowe.
Naszymi gośćmi byli partnerzy z Norwegii, pracownicy University of South-Eastern Norway, SINTEF Industry oraz SINTEF Ocean. W ramach obrad prelegenci z obu krajów zaprezentowali wyniki dotychczas przeprowadzonych badań.
Pierwszego dnia sympozjum omówione zostały zadania realizowane na naszej uczelni. Nasi współpracownicy zaprezentowali rezultaty obszernych badań w zakresie otrzymywania i charakterystyki fotokatalizatorów oraz procesów fotokatalitycznej redukcji CO2 z ich wykorzystaniem.
Drugi dzień spędziliśmy w przepięknym otoczeniu Winnicy Turnau w Baniewicach, gdzie przedyskutowaliśmy zadania leżące po stronie norweskich partnerów, m.in. procesy fotoelektrochemiczne z wykorzystaniem przygotowanych na naszym wydziale materiałów czy ich wpływ na środowisko naturalne.
W ramach spotkania zwiedziliśmy również Szczecińskie Poziemne Trasy Turystyczne, które znajdują się w największym z udostępnionych w Polsce schronów cywilnych.
Partnerom z Norwegii dziękujemy za odwiedziny i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!

Program sympozjum:
Meeting_PhotoRed_October_2022.docx
Meeting_PhotoRed_October_2022.pdf
Mgr K. Pawłowska presents a paper. Drugie Polsko-Norweskie Sympozjum Naukowe – discussion            galeria zdjęć   


Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2022, 18 pażdziernika 2022

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS to świetna okazja do zaprezentowania na arenie międzynarodowej dorobku naukowego zespołu badawczego. Skorzystali z niej uczestnicy polsko-norweskiego projektu PhotoRed, prezentując wynalazek dotyczący otrzymywania wodoru i redukcji CO2 w procesie fotokatalizy.
W tym roku IWIS 2022 odbywa się w formie on-line. Miło nam poinformować, iż wirtualne stoisko przygotowane przez naszych kreatywnych studentów i doktorantów otrzymało ZŁOTY MEDAL!

Na naszym stanowisku można obejrzeć filmik, w którym Pan prof. dr hab. inż. Antoni W. Morawski wyjaśnia zasadę działania fotokatalizy z wykorzystaniem tlenku cynku. Zapraszamy również do zapoznania się z prezentacją, która  znajduje się na stoisku.
Wirtualne stoisko przygotowali: mgr inż. Katarzyna Ćmielewska, inż. Adrianna Michalska, inż. Karolina Pawłowska oraz mgr inż. Konrad Sobczuk, a nad wszystkim czuwali Nasi Profesorowie – prof. dr hab. inż. Urszula Narkiewicz oraz prof. dr hab. inż. Antoni W. Morawski.

Wynalazek można obejrzeć pod adresem (nie w FIREFOX):
https://iwis.polskiewynalazki.pl/virtual/#5
 

II Polsko–Norweskie Sympozjum Naukowe

Polsko–norweskie   sympozjum naukowe odbędzie się w dniach 18-21 pażdziernika 2022.

Komitet organizacyjny:
Ewelina Kusiak-Nejman
Iwona Pełech
Ewa Ekiert

Program:
Meeting_PhotoRed_October_2022.docx,
Meeting_PhotoRed_October_2022.pdf


Promocja projektu PhotoRed – artykuł w dzienniku Puls Biznesu. 14 czerwca 2022

W dzienniku Puls Biznesu ukazał się artykuł Joanny Gulewicz pt. „Zielona chemia”, informujący o projekcie „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja ditlenku węgla” (PhotoRed) finansowanym z Funduszy norweskich 2014-2021 za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Materiał został dodatkowo zamieszczony w serwisie pb.pl
 https://www.pb.pl/zielona-chemia-1153292
oraz na stronie Monitora Rynkowego pod adresem
 https://monitorrynkowy.pl/zielona-chemia/ .
Informacja o publikacji pojawi się także na Facebooku:
 https://www.facebook.com/MonitorRynkowy/

Gala Nagrody R&D Impact 2022 w Olivia Business Centre w Gdańsku, 20 maja 2022

W gdańskim centrum biznesowym - Olivia Business Centre, wręczono nagrody R&D Impact przyznawane badaczom, których badania naukowe i projekty mają pozytywny wpływ na gospodarkę i społeczeństwo .
Wśród wyróżnionych 34 laureatów z polskich ośrodków badawczych, znalazła się prof. dr hab. Urszula Narkiewicz i jej zespół realizujący projekt pt. „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja dwutlenku węgla – PhotoRed”.
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej technologii wychwytywania dwutlenku węgla z gazów spalinowych oraz jego dalszego wykorzystywania.
Projekt jest realizowany przez zespół, w skład którego wchodzą grupy badaczy z Katedry Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska ZUT oraz z Uniwersytetu Norwegii Południowo-Wschodniej, SINTEF Industry i SINTEF Ocean.
W imieniu zespołu badawczego projektu „PhotoRed” nagrodę odebrała dr hab. inż. Iwona Pełech, prof. ZUT - kierownik I zadania badawczego –Podstawowe obliczenia i preparatyka fotokatalizatorów.
https://rdimpact.pl/gala-rd-impact-2022-w-gdansku-34-laureatow-na-scenie/
https://www.zut.edu.pl/zut-pracownicy/aktualnosci/informacje-biezace/article/zespol-naszych-naukowcow-nagrodzony-podczas-gali-rd-impact.html
https://www.facebook.com/WTiICh   (4.07.2022)

Prof. dr hab. Inż. Urszula Narkiewicz i jej zespół badawczy zostali laureatami nagrody R&D Impact. 20 maja 2022.

Prof. dr hab. Inż. Urszula Narkiewicz i jej zespół badawczy zostali laureatami nagrody R&D Impact za realizację i popularyzację projektu pt. „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja dwutlenku węgla – PhotoRed”.
PDF

Polsko-Norweskie Sympozjum Naukowe

W dniach 12-13 maja, w ramach obchodów 8 edycji Dni Skandynawskich, odbyło się Polsko-Norweskie Sympozjum Naukowe poświęcone wynikom projektu PhotoRed („Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja ditlenku węgla”), którego liderem jest ZUT w Szczecinie, a partnerami w Norwegii – SINTEF oraz Uniwersytet Południowo-Wschodniej Norwegii.
Sympozjum odbyło się w gościnnych wnętrzach Domu Skandynawskiego przy ul. Monte Cassino w Szczecinie, gdzie stworzono bardzo przyjazne i kameralne warunki do prezentacji, dyskusji i wymiany poglądów.
Na sympozjum omówiono zagadnienia związane z efektem cieplarnianym, wychwytywaniem ditlenku węgla i jego przerobem do użytecznych produktów. W ramach spotkania partnerzy norwescy odwiedzili również laboratoria w Katedrze Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska WTiICh, w której realizowany jest projekt.
https://www.zut.edu.pl/zut-pracownicy/aktualnosci/informacje-biezace/article/naukowcy-z-polski-i-norwegii-rozmawiali-o-efektywnym-wychwytywaniu-dwutlenku-wegla-ze-spalin.html

Polsko–norweskie sympozjum naukowe

Polsko–norweskie   sympozjum naukowe odbędzie się w dniach 12-13 maja 2022.Sympozjum przewodniczą : Ewelina Kusiak-Nejman i Iwona Pełech .12.05.2022, czwartek, 9:00 – 22:0013.05.2022, piątek, 9:00 – 12:30Program:
Polish-Norwegian Symposium_22-05-12.docx,
Polish-Norwegian Symposium_22-05-12.pdf


Profesor Antoni Waldemar Morawski otrzymał Medal Kongresu Technologii Chemicznej im. Prof. Kazimierza Kałuckiego

W dniach 11-14.05.2022 r. odbył się we Wrocławiu X Kongres Technologii Chemicznej.
Podczas kongresu profesor Antoni Waldemar Morawski otrzymał Medal Kongresu Technologii Chemicznej im. Prof. Kazimierza Kałuckiego w uznaniu za wybitne osiągnięcia w zakresie technologii chemicznej oraz wdrożeń przemysłowych innowacyjnych produktów i procesów chemicznych.
Profesor Morawski wystąpił na Kongresie Technologii Chemicznej z referatem plenarnym „Postępy w technologiach z udziałem fotokatalitycznego nanoTiO2” i z posterem „Efektywna fotokatalityczna metoda otrzymywania zielonego amoniaku z gazowego azotu i pary wodnej nasyconej dwutlenkiem węgla”.
Prof. Morawski przedstawił postępy w technologiach z wykorzystaniem nanocząstek ditlenku tytanu jako fotokatalizatora, po jego dodatkowej modyfikacji azotem, węglem/grafenem i krzemem. Przedstawił też możliwości jego praktycznego wykorzystania w procesach technologicznych i ochronie środowiska.
Przedstawione badania zostały sfinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego EOG/ Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach grantu nr NOR/POLNORCCS/PhotoRed/0007/2019-00.

Referat plenarny:"Postępy  w technologiach  z  udziałem  fotokatalitycznego  nano-TiO2”. DOC, PDF
Poster:„Efektywna fotokatalityczna metoda otrzymywania zielonego amoniaku z gazowego azotu i pary wodnej nasyconej dwutlenkiem węgla”. DOC, PDF


Promocja projektu PhotoRed – artykuł w magazynie gospodarczym Pomorza Zachodniego Świat Biznesu, Nr 1/2022 Wiosna

W wiosennym numerze magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego Świat Biznesu  ukazał się artykuł  pt. „Zielony projekt badaczy z ZUT w Szczecinie” o realizacji polsko--norweskiego projektu pn. „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja dwutlenku węgla” o akronimie „PhotoRed”. Jest to wywiad z prof. Urszulą Narkiewicz, która kieruje projektem  i liderami polskiej części badań prof. Iwoną Pełech, prof. Antonim Morawskim i prof. Eweliną Kusiak – Nejman. Artykuł informuje o celach, wykonawcach, finansowaniu  i realizacji projektu.
www
   


Staż w Norwegii 03.2022r

obrazek obrazek obrazek obrazek

Piotr Staciwa w trakcie pomiarów elektrochemicznych w laboratorium USN u prof. Kaiyinga Wanga, razem z dr Hao Huangiem, na stażu podoktorskim.


Promocja projektu PhotoRed –strona R&D Promotion na Facebooku 17.03.2022

Na Facebooku, na stronie agencji marketingowej R&D Promotion, pojawiła się wzmianka o artykule pt. „ PhotoRed, czyli jak z CO2 zrobić coś dobrego?” opublikowanym na portalu R&D Impact.
https://www.facebook.com/rd.promotion.agencja/ (17.03.2022)


Promocja projektu PhotoRed – artykuł pt. „ PhotoRed, czyli jak z CO2 zrobić coś dobrego?” 17.03.2022

Na portalu R&D Impact ukazał się artykuł pt. „ PhotoRed, czyli jak z CO2 zrobić coś dobrego?” O projekcie pt. „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja ditlenku węgla”. opowiedziała dr hab. inż. Iwona Pełech, prof. ZUT, w wywiadzie, który przeprowadziła  Aleksandra Engel. Prof. Iwona Pełech, odpowiada w projekcie PhotoRed za syntezę materiałów węglowych i ich modyfikację.
https://rdimpact.pl/photored-czyli-jak-z-co2-zrobic-cos-dobrego/


Robocze spotkanie projektowe. 25 lutego 2022

Data: 25 lutego 2022r. w godz. 12-14, na platformie MS Teams.
Uczestnicy: wszyscy wykonawcy projektu z Norwegii i z ZUT.


Promocja projektu PhotoRed – reportaż w TV Polonia w programie "Stacja Innowacja", 24 lutego 2022

Reportaż o projekcie PhotoRed przedstawił Radek Brzózka w programie TV Polonia "Stacja Innowacja", w cyklu pokazującym polskich wynalazców pracujących na uczelniach, w firmach i instytucjach badawczych.
Prof. dr hab. Urszula Narkiewicz,kierownik projektu „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja ditlenku węgla” (PhotoRed) finansowanego z Funduszy norweskich 2014-2021 za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju udzieliła informacji na temat projektu i pokazała laboratoria Katedry Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska gdzie projekt jest realizowany.
PhotoRed w drugiej części audycji od 8. minuty:
https://polonia.tvp.pl/58731360/stacja-innowacja-24022022



Informacja o projekcie PhotoRed na stronie NCBR

Na stronie internetowej NCBR  (https://www.gov.pl/web/ncbr/sukcesy-beneficjentow) pojawiła się informacja o naszym realizowanym ze środków NCBR projekcie "Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja ditlenku węgla” (Photocatalytic and photoelectrochemical carbon dioxide reduction).
https://www.gov.pl/web/ncbr/photored

film “Photored laboratoria



Nominacja do tytułu EkoSymbol 2022 za projekt PhotoRed

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie otrzymuje nominację do tytułu EkoSymbol 2022 za projekt pn.: "Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja ditlenku węgla” (PhotoRed) w ogólnopolskim programie prowadzonym na łamach „Monitora Biznesu” niezależnego dodatku do „Rzeczpospolitej”, „Monitora Rynkowego”, niezależnego dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej” oraz „Pulsu Biznesu”.
PDF

 obrazek

Robocze spotkanie projektowe. 16 grudnia 2021

Dr Agnieszka Wanag opowiedziała o swoim pobycie badawczym
na Uniwersytecie w Ostrawie i pokazała wyniki przeprowadzonych tam eksperymentów.
więcej...



Robocze spotkanie projektowe. 29 pażdziernika 2021

Data: 29 pażdziernika 2021r. w godz. 11-13, na platformie MS Teams.
Uczestnicy: wszyscy wykonawcy projektu z Norwegii i z ZUT.
Meeting on 29.10.21 - agenda.pdf  
Meeting on 29.10.21 - agenda.pptx



Promocja projektu PhotoRed – artykuł Nowatorskie materiały przyszłości

26 października 2021 Sebastian Wach
obrazek
Na stronie https://rzeczo.pl/nowatorskie-materialy-przyszlosci/ ukazał się krótki artykuł informujący o projekcie Photored.


Zespół badawczy pod kierunkiem prof. Urszuli Narkiewicz Laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021

Zespół badawczy pod kierunkiem prof. Urszuli Narkiewicz realizujący w Katedrze Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska finansowany przez NCBiR z grantów norweskich projekt o akronimie PhotoRed pt. „Fotokatalityczna i foto elektrochemiczna redukcja ditlenku węgla” został Laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021 w kategorii: Innowacyjne technologie i badania przyszłości za realizację projektu oraz pozytywne podejście do upowszechniania dotychczasowych wyników przedsięwzięć wśród całego społeczeństwa.
Nagrodę wręczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
obrazek  obrazek
obrazek 


Nominacja do nagrody R&D IMPACT

Prof. dr hab. inż. Urszula Narkiewicz uzyskała nominację do nagrody R&D IMPACT za pozytywny wpływ na społeczeństwo i gospodarkę przez realizację oraz popularyzację projektu pt. „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja dwutlenku węgla – PhotoRed”.
PDF DOC
 

Raport z praktyki studentów


Film wykonany podczas realizacji praktyki zawodowej w ramach projektu „Photored”.
Film, YouTube

Istotne wyróżnienia

Dwoje młodych naukowców, wykonawców projektu PhotoRed otrzymało ostatnio istotne wyróżnienia:
Agnieszka Wanag - stypendium Ministra Edukacji i Nauki
Piotr Staciwa - stypendium Prezydenta Miasta Szczecin


Robocze spotkanie projektowe. 24 czerwca 2021

Data: 24 czerwca 2021r w godz. 13-15, na platformie MS Teams.
Uczestnicy: wszyscy wykonawcy projektu z Norwegii i z ZUT.
Meeting on 24.06.21 - agenda.pdf
Meeting on 24.06.21 - agenda.pptx

Wyborcza.pl opublikowała rozmowę z Konradem S. Sobczukiem, uczestnikiem projektu PhotoRed.

Konrad S. Sobczuk jest absolwentem studiów inżynierskich na kierunku nanotechnologia. Obecnie studiuje technologię chemiczną na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,97424,27246352,szczecinska-nanotechnologia-pod-lupa-absolwenta.html?disableRedirects=true

Prezentacja Kick off meeting-PhotoRed

Prezentacja na konferencji
Project Kick-off Conference, Programme ‘Applied Research’,
Warsaw, 14.06.2021

Presentation Kick off meeting_PhotoRed.pptx 
Presentation Kick off meeting_PhotoRed.pdf


Promocja projektu PhotoRed - krótka notka i podcast


Na stronie sekcji Rzecz o Innowacjach i Inwestycjach (https://rzeczo.pl) prowadzonej przez Centrum Inteligentnego Rozwoju ukazał się krótki artykuł oraz podcast informujący o projekcie Photored.

Artykuł „KIERUNEK ŚRODOWISKO” (https://rzeczo.pl/kierunek-srodowisko/)
i nagranie „RZECZ O INNOWACJACH PODCAST #2”  (https://rzeczo.pl/rzecz-o-innowacjach-podcast-2/) opracował Sebastian Wach w oparciu o wywiad z prof. dr hab. inż. Urszulą Narkiewicz.


KIERUNEK ŚRODOWISKO - Rzecz o Innowacjach

Projekt PhotoRed stanowi kontynuację i rozszerzenie badań prowadzonych w ramach poprzedniego projektu polsko-norweskiego

rzeczo.pl


Nominacja do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021. Maj 2021

Zespół badawczy realizujący projekt PhotoRed otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021 w kategorii Innowacyjne technologie i badania przyszłości.

Pierwsza praca dyplomowa zrealizowana w ramach projektu PhotoRed

W lutym 2021 obroniona została pierwsza praca dyplomowa zrealizowana w ramach projektu PhotoRed, to praca inżynierska pt. "SYNTEZA I MODYFIKACJA MIKROPOROWATYCH SFER WĘGLOWYCH " wykonana przez Olivię Koperską pod kierunkiem dr hab.inż.Iwony Pełech, prof. ZUT.

Robocze spotkanie projektowe. 10 lutego 2021

Data: 10 lutego 2021 w godz. 12.00-14.15, na platformie MS Teams.
Uczestnicy: wszyscy wykonawcy projektu z ZUT.
Przebieg spotkania:
·         Prof. Iwona Pełech przedstawiła szczegółowy raport  z preparatyki próbek fotokatalizatorów w ramach WP1. Próbki zostały również wstępnie scharakteryzowane.
·         Dr Chaoqun Cheng z USN przesłał raport z wstepnego modelowania matematycznego    układu Ti/TiO2 prowadzonego również w ramach WP1.
·         Mgr Katarzyna Ćmielewska, Dr Adam Czyżewski oraz dr Marcin Gano przedstawili najnowsze postępy w budowie instalacji fotokatalitycznej oraz metodyce pomiarów.

Robocze spotkanie projektowe, 15 grudnia 2020

Data: 15 grudnia 2020 w godz. 15.30-17.30, na platformie MS Teams.
Uczestnicy: wszyscy wykonawcy projektu z Norwegii i z ZUT.
Przebieg spotkania:
·         Prof. Iwona Pełech przedstawiła postępy osiągnięte w ramach WP1.
·         Dr Chaoqun Cheng z USN przedstawił wstępne wyniki modelowania matematycznego    prowadzonego również w ramach WP1.
·         Dr Adam Czyżewski przedstawił postępy w budowie instalacji fotokatalitycznej, pokazał jej schemat oraz film z laboratorium.
Laboratorium: Komory termostatyczne z reaktorami UV - w budowie.

Kick-off, 9 września 2020

9 września 2020r w godz.15-16 odbyło się pierwsze spotkanie  - telekonferencja  uczestników projektu “Photocatalytic and photoelectrochemical carbon dioxide reduction“ (PhotoRED).


Prof. Urszula Narkiewicz przedstawiła prezentację w której omówiła zasady przyszłej współpracy, schemat i harmonogram zadań.