Photored – Final Meeting, Horten w Norwegii, 14-16 lutego 2024
Równocześnie było to pierwsze sympozjum w ramach projektu Green-3, którym kieruje prof. Iwona Pełech.
Wykonawcy projektów z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie spotkali się z partnerami z University of South-Eastern Norway oraz Sintef Industry i Sintef Ocean.
Podsumowano kończący się projekt PhotoRed, oraz przedyskutowano dalsze plany badawcze w projekcie Green-3.
Profesor Kaiying Wang umożliwił uczestnikom sympozjum zwiedzenie kampusu uniwersyteckiego Vestfold.
Program sympozjum:
Presentations_GREEN3_PhotoRed_Feb_2024.doc
Presentations_GREEN3_PhotoRed_Feb_2024.pdf
Nagroda Naukowiec Przyszłości 2023 dla prof. Urszuli Narkiewicz. 20 października 2023 r.
Cztery badaczki Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej znalazły się w gronie laureatów 8. Edycji Nagród Forum Inteligentnego Rozwoju.
Nagrody wręczono podczas Gali Nagród Forum Inteligentnego Rozwoju w piątek 20 października 2023 r. w Uniejowie.
Więcej informacji: https://www.zut.edu.pl/zut-pracownicy/aktualnosci/informacje-biezace/article/nagrody-forum-inteligentnego-rozwoju-dla-czterech-naukowczyn-zut.html
galeria
Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT
Informacje o projekcie PhotoRed na stronie ZUT, 22 września 2023
https://www.zut.edu.pl/zut-pracownicy/aktualnosci/informacje-biezace/article/nasi-naukowcy-przerabiaja-dwutlenek-wegla-na.html
„Polsko – norweskie innowacje” - promocja projektu Photored, 15 września 2023
…„Otrzymywane w ramach projektu fotokatalizatory umożliwiają otrzymywanie takich produktów, jak tlenek węgla, wodór i metan. W wyniku procesu powstaje również amoniak, co jest bardzo interesujące ze względu na podjęcie innego istotnego dla ludzkości wyzwania – wiązania azotu z powietrza w łagodnych warunkach” – podsumowuje Profesor Narkiewicz… https://rzeczo.pl/polsko-norweskie-innowacje/ |
PhotoRed – III Polsko-Norweskie Sympozjum Naukowe, 24-25 maja 2023
Program.docx, Program.pdf
galeria
Projekt PhotoRed prezentowany podczas Pikniku Skandynawskiego, Jasne Błonia 12 maja 2023
galeria
III Polsko–Norweskie Sympozjum Naukowe
Przewodniczące: Iwona Pełech and Ewelina Kusiak-Nejman
Program.docx, Program.pdf
Wynalazek dotyczący otrzymywania wodoru i redukcji CO2 w procesie fotokatalizy z wykorzystaniem tlenku cynku.
Prof. Kamila Kočí wygłosiła wykład "Photocatalytic CO2 reduction", 11 stycznia 2023
Wykład odbył się 11 stycznia 2023 r. w sali nr 2 im. prof. Kazimierza Kałuckiego, w gmachu Starej Chemii WTiICH ZUT.
Prof. Kamila Kočí z Czech to renomowany naukowiec z zakresu fotokatalizy, w tym szczególnie fotokatalitycznej redukcji CO2.
W posiedzeniu wzięli udział członkowie zespołu realizującego pod kierownictwem prof. Urszuli Narkiewicz projekt pt. „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja dwutlenku węgla – PhotoRed”.
galeria
Forum Uczelniane, Nr 3 (55) 2022, str. 23 – nagroda R&D Impact za projekt PhotoRed
W imieniu zespołu badawczego projektu „PhotoRed” nagrodę odebrała dr hab. inż. Iwona Pełech, prof. ZUT, kierownik I zadania badawczego „Podstawowe obliczenia i preparatyka”.
Forum Uczelniane, Nr 3 (55) 2022, str. 23
https://zut.edu.pl/fileadmin/pliki/wydawnictwo/Forum/Aktualne/FU_55.pdf
EkoSymbol 2022. Gala wręczenia nagród 17 listopada 2022 r. w Katowicach.
Miło nam poinformować, że Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej otrzymał prestiżowy tytuł EkoSymbol 2022 za projekt badawczy "Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja ditlenku węgla" (PhotoRed) kierowany przez Panią prof. dr hab. inż. Urszulę Narkiewicz. Gala wręczenia nagród odbyła się w dniu 17 listopada 2022 r. w Katowicach. W imieniu zespołu projektowego PhotoRed, jak i Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, nagrodę odebrała dr hab. inż. Ewelina Kusiak-Nejman, prof. ZUT.
Tytuł EkoSymbol jest przyznawany corocznie w ramach ogólnopolskiego programu prowadzonego na łamach "Monitora biznesu", niezależnego dodatku do "Rzeczpospolitej", "Monitora Rynkowego", dodatku do "Dziennika Gazety Prawnej" i "Pulsu Biznesu".
Laureatom nagrody serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie uzyskał tytuł EkoSymbol 2022, listopad 2022
Oficjalne nadanie tytułu nastąpi podczas uroczystej Gali Finałowej programu Symbol 2022 w dniu 17 listopada br. w Katowicach w Hotelu Monopol.
PhotoRed – II Polsko-Norweskie Sympozjum Naukowe, 19-20 pażdziernika 2022
Naszymi gośćmi byli partnerzy z Norwegii, pracownicy University of South-Eastern Norway, SINTEF Industry oraz SINTEF Ocean. W ramach obrad prelegenci z obu krajów zaprezentowali wyniki dotychczas przeprowadzonych badań.
Pierwszego dnia sympozjum omówione zostały zadania realizowane na naszej uczelni. Nasi współpracownicy zaprezentowali rezultaty obszernych badań w zakresie otrzymywania i charakterystyki fotokatalizatorów oraz procesów fotokatalitycznej redukcji CO2 z ich wykorzystaniem.
Drugi dzień spędziliśmy w przepięknym otoczeniu Winnicy Turnau w Baniewicach, gdzie przedyskutowaliśmy zadania leżące po stronie norweskich partnerów, m.in. procesy fotoelektrochemiczne z wykorzystaniem przygotowanych na naszym wydziale materiałów czy ich wpływ na środowisko naturalne.
W ramach spotkania zwiedziliśmy również Szczecińskie Poziemne Trasy Turystyczne, które znajdują się w największym z udostępnionych w Polsce schronów cywilnych.
Partnerom z Norwegii dziękujemy za odwiedziny i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!
Program sympozjum:
Meeting_PhotoRed_October_2022.docx
Meeting_PhotoRed_October_2022.pdf
galeria zdjęć
Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2022, 18 pażdziernika 2022
W tym roku IWIS 2022 odbywa się w formie on-line. Miło nam poinformować, iż wirtualne stoisko przygotowane przez naszych kreatywnych studentów i doktorantów otrzymało ZŁOTY MEDAL!
Na naszym stanowisku można obejrzeć filmik, w którym Pan prof. dr hab. inż. Antoni W. Morawski wyjaśnia zasadę działania fotokatalizy z wykorzystaniem tlenku cynku. Zapraszamy również do zapoznania się z prezentacją, która znajduje się na stoisku.
Wirtualne stoisko przygotowali: mgr inż. Katarzyna Ćmielewska, inż. Adrianna Michalska, inż. Karolina Pawłowska oraz mgr inż. Konrad Sobczuk, a nad wszystkim czuwali Nasi Profesorowie – prof. dr hab. inż. Urszula Narkiewicz oraz prof. dr hab. inż. Antoni W. Morawski.
Wynalazek można obejrzeć pod adresem (nie w FIREFOX):
https://iwis.polskiewynalazki.pl/virtual/#5
II Polsko–Norweskie Sympozjum Naukowe
Komitet organizacyjny:
Ewelina Kusiak-Nejman
Iwona Pełech
Ewa Ekiert
Program:
Meeting_PhotoRed_October_2022.docx,
Meeting_PhotoRed_October_2022.pdf
Promocja projektu PhotoRed – artykuł w dzienniku Puls Biznesu. 14 czerwca 2022
Materiał został dodatkowo zamieszczony w serwisie pb.pl
https://www.pb.pl/zielona-chemia-1153292
oraz na stronie Monitora Rynkowego pod adresem
https://monitorrynkowy.pl/zielona-chemia/ .
Informacja o publikacji pojawi się także na Facebooku:
https://www.facebook.com/MonitorRynkowy/
Gala Nagrody R&D Impact 2022 w Olivia Business Centre w Gdańsku, 20 maja 2022
Wśród wyróżnionych 34 laureatów z polskich ośrodków badawczych, znalazła się prof. dr hab. Urszula Narkiewicz i jej zespół realizujący projekt pt. „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja dwutlenku węgla – PhotoRed”.
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej technologii wychwytywania dwutlenku węgla z gazów spalinowych oraz jego dalszego wykorzystywania.
Projekt jest realizowany przez zespół, w skład którego wchodzą grupy badaczy z Katedry Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska ZUT oraz z Uniwersytetu Norwegii Południowo-Wschodniej, SINTEF Industry i SINTEF Ocean.
W imieniu zespołu badawczego projektu „PhotoRed” nagrodę odebrała dr hab. inż. Iwona Pełech, prof. ZUT - kierownik I zadania badawczego –Podstawowe obliczenia i preparatyka fotokatalizatorów.
https://rdimpact.pl/gala-rd-impact-2022-w-gdansku-34-laureatow-na-scenie/
https://www.zut.edu.pl/zut-pracownicy/aktualnosci/informacje-biezace/article/zespol-naszych-naukowcow-nagrodzony-podczas-gali-rd-impact.html
https://www.facebook.com/WTiICh (4.07.2022)
Prof. dr hab. Inż. Urszula Narkiewicz i jej zespół badawczy zostali laureatami nagrody R&D Impact. 20 maja 2022.
Polsko-Norweskie Sympozjum Naukowe
Sympozjum odbyło się w gościnnych wnętrzach Domu Skandynawskiego przy ul. Monte Cassino w Szczecinie, gdzie stworzono bardzo przyjazne i kameralne warunki do prezentacji, dyskusji i wymiany poglądów.
Na sympozjum omówiono zagadnienia związane z efektem cieplarnianym, wychwytywaniem ditlenku węgla i jego przerobem do użytecznych produktów. W ramach spotkania partnerzy norwescy odwiedzili również laboratoria w Katedrze Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska WTiICh, w której realizowany jest projekt.
https://www.zut.edu.pl/zut-pracownicy/aktualnosci/informacje-biezace/article/naukowcy-z-polski-i-norwegii-rozmawiali-o-efektywnym-wychwytywaniu-dwutlenku-wegla-ze-spalin.html
Polsko–norweskie sympozjum naukowe
Polish-Norwegian Symposium_22-05-12.docx,
Polish-Norwegian Symposium_22-05-12.pdf
Profesor Antoni Waldemar Morawski otrzymał Medal Kongresu Technologii Chemicznej im. Prof. Kazimierza Kałuckiego
Podczas kongresu profesor Antoni Waldemar Morawski otrzymał Medal Kongresu Technologii Chemicznej im. Prof. Kazimierza Kałuckiego w uznaniu za wybitne osiągnięcia w zakresie technologii chemicznej oraz wdrożeń przemysłowych innowacyjnych produktów i procesów chemicznych.
Profesor Morawski wystąpił na Kongresie Technologii Chemicznej z referatem plenarnym „Postępy w technologiach z udziałem fotokatalitycznego nanoTiO2” i z posterem „Efektywna fotokatalityczna metoda otrzymywania zielonego amoniaku z gazowego azotu i pary wodnej nasyconej dwutlenkiem węgla”.
Prof. Morawski przedstawił postępy w technologiach z wykorzystaniem nanocząstek ditlenku tytanu jako fotokatalizatora, po jego dodatkowej modyfikacji azotem, węglem/grafenem i krzemem. Przedstawił też możliwości jego praktycznego wykorzystania w procesach technologicznych i ochronie środowiska.
Przedstawione badania zostały sfinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego EOG/ Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach grantu nr NOR/POLNORCCS/PhotoRed/0007/2019-00.
Referat plenarny:"Postępy w technologiach z udziałem fotokatalitycznego nano-TiO2”. DOC, PDF
Poster:„Efektywna fotokatalityczna metoda otrzymywania zielonego amoniaku z gazowego azotu i pary wodnej nasyconej dwutlenkiem węgla”. DOC, PDF
Promocja projektu PhotoRed – artykuł w magazynie gospodarczym Pomorza Zachodniego Świat Biznesu, Nr 1/2022 Wiosna
www
Piotr Staciwa w trakcie pomiarów elektrochemicznych w laboratorium USN u prof. Kaiyinga Wanga, razem z dr Hao Huangiem, na stażu podoktorskim.
Promocja projektu PhotoRed –strona R&D Promotion na Facebooku 17.03.2022
https://www.facebook.com/rd.promotion.agencja/ (17.03.2022)
Promocja projektu PhotoRed – artykuł pt. „ PhotoRed, czyli jak z CO2 zrobić coś dobrego?” 17.03.2022
https://rdimpact.pl/photored-czyli-jak-z-co2-zrobic-cos-dobrego/
Robocze spotkanie projektowe. 25 lutego 2022
Data: 25 lutego 2022r. w godz. 12-14, na platformie MS Teams.
Uczestnicy: wszyscy wykonawcy projektu z Norwegii i z ZUT.
Promocja projektu PhotoRed – reportaż w TV Polonia w programie "Stacja Innowacja", 24 lutego 2022
Prof. dr hab. Urszula Narkiewicz,kierownik projektu „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja ditlenku węgla” (PhotoRed) finansowanego z Funduszy norweskich 2014-2021 za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju udzieliła informacji na temat projektu i pokazała laboratoria Katedry Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska gdzie projekt jest realizowany.
PhotoRed w drugiej części audycji od 8. minuty:
https://polonia.tvp.pl/58731360/stacja-innowacja-24022022
Informacja o projekcie PhotoRed na stronie NCBR
https://www.gov.pl/web/ncbr/photored
film “Photored laboratoria”
Nominacja do tytułu EkoSymbol 2022 za projekt PhotoRed
Robocze spotkanie projektowe. 16 grudnia 2021
na Uniwersytecie w Ostrawie i pokazała wyniki przeprowadzonych tam eksperymentów.
więcej...
Robocze spotkanie projektowe. 29 pażdziernika 2021
Uczestnicy: wszyscy wykonawcy projektu z Norwegii i z ZUT.
Meeting on 29.10.21 - agenda.pdf
Meeting on 29.10.21 - agenda.pptx
Promocja projektu PhotoRed – artykuł Nowatorskie materiały przyszłości
Na stronie https://rzeczo.pl/nowatorskie-materialy-przyszlosci/ ukazał się krótki artykuł informujący o projekcie Photored.
Zespół badawczy pod kierunkiem prof. Urszuli Narkiewicz Laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021
Nagrodę wręczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Nominacja do nagrody R&D IMPACT
PDF DOC
Raport z praktyki studentów
Film wykonany podczas realizacji praktyki zawodowej w ramach projektu „Photored”.
Film, YouTube
Istotne wyróżnienia
Dwoje młodych naukowców, wykonawców projektu PhotoRed otrzymało ostatnio istotne wyróżnienia:
Agnieszka Wanag - stypendium Ministra Edukacji i Nauki
Piotr Staciwa - stypendium Prezydenta Miasta Szczecin
Robocze spotkanie projektowe. 24 czerwca 2021
Uczestnicy: wszyscy wykonawcy projektu z Norwegii i z ZUT.
Meeting on 24.06.21 - agenda.pdf
Meeting on 24.06.21 - agenda.pptx
Wyborcza.pl opublikowała rozmowę z Konradem S. Sobczukiem, uczestnikiem projektu PhotoRed.
https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,97424,27246352,szczecinska-nanotechnologia-pod-lupa-absolwenta.html?disableRedirects=true
Prezentacja Kick off meeting-PhotoRed
Project Kick-off Conference, Programme ‘Applied Research’,
Warsaw, 14.06.2021
Presentation Kick off meeting_PhotoRed.pptx
Presentation Kick off meeting_PhotoRed.pdf
Promocja projektu PhotoRed - krótka notka i podcast
Na stronie sekcji Rzecz o Innowacjach i Inwestycjach (https://rzeczo.pl) prowadzonej przez Centrum Inteligentnego Rozwoju ukazał się krótki artykuł oraz podcast informujący o projekcie Photored.
Artykuł „KIERUNEK ŚRODOWISKO” (https://rzeczo.pl/kierunek-srodowisko/)
i nagranie „RZECZ O INNOWACJACH PODCAST #2” (https://rzeczo.pl/rzecz-o-innowacjach-podcast-2/) opracował Sebastian Wach w oparciu o wywiad z prof. dr hab. inż. Urszulą Narkiewicz.
KIERUNEK ŚRODOWISKO - Rzecz o Innowacjach Projekt PhotoRed stanowi kontynuację i rozszerzenie badań prowadzonych w ramach poprzedniego projektu polsko-norweskiego rzeczo.pl |
Nominacja do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021. Maj 2021
Pierwsza praca dyplomowa zrealizowana w ramach projektu PhotoRed
Robocze spotkanie projektowe. 10 lutego 2021
Uczestnicy: wszyscy wykonawcy projektu z ZUT.
Przebieg spotkania:
· Prof. Iwona Pełech przedstawiła szczegółowy raport z preparatyki próbek fotokatalizatorów w ramach WP1. Próbki zostały również wstępnie scharakteryzowane.
· Dr Chaoqun Cheng z USN przesłał raport z wstepnego modelowania matematycznego układu Ti/TiO2 prowadzonego również w ramach WP1.
· Mgr Katarzyna Ćmielewska, Dr Adam Czyżewski oraz dr Marcin Gano przedstawili najnowsze postępy w budowie instalacji fotokatalitycznej oraz metodyce pomiarów.
Robocze spotkanie projektowe, 15 grudnia 2020
Uczestnicy: wszyscy wykonawcy projektu z Norwegii i z ZUT.
Przebieg spotkania:
· Prof. Iwona Pełech przedstawiła postępy osiągnięte w ramach WP1.
· Dr Chaoqun Cheng z USN przedstawił wstępne wyniki modelowania matematycznego prowadzonego również w ramach WP1.
· Dr Adam Czyżewski przedstawił postępy w budowie instalacji fotokatalitycznej, pokazał jej schemat oraz film z laboratorium.
Kick-off, 9 września 2020
9 września 2020r w godz.15-16 odbyło się pierwsze spotkanie - telekonferencja uczestników projektu “Photocatalytic and photoelectrochemical carbon dioxide reduction“ (PhotoRED).
Prof. Urszula Narkiewicz przedstawiła prezentację w której omówiła zasady przyszłej współpracy, schemat i harmonogram zadań.